Constants Part A A 4.00 kg block is attached to a vertical rod by means of two s
ID: 777685 • Letter: C
Question
Constants Part A A 4.00 kg block is attached to a vertical rod by means of two strings. When the system rotates about the axis of the rod, the strings are extended as shown in (Figure 1) and the tension in the upper string is 75.0 N What is the tension in the lower cord? Express your answer in newtons to three significant figures. Submit Request Answer Part B What is the speed of the block? Express your answer in meters per second to three significant figures. Figure 1 of 1> ? m/s 1.25 m Submit Request Answer 2.00 m 4.00 kg 1.25 m Provide FeedbackExplanation / Answer
Part A)
Angle the cords make with horizontal = sin-1(1/1.25)=53.13o
tension in upper cord=75 N
weight of block=4*9.8=39.2 N
Let tension in lower cord be T
From vertical equilibrium of block,we get
75*sin53.13-39.2-T*sin53.13=0
T=26 N
b) Total horizontal force on block due to tension in chords = 75*cos53.13 + 26*cos23.13=60.6 N
This is equal to the cetripetal force experinecd by the block
radius of circular morion the block undergoes=1.25*cos53.13=0.75 m
let speed be v
8*v2/0.75=60.6
v=2.38 m/s
Answer is 2.38 m/s