Constants Part A A machine part has the shape of a solid uniform sphere of mass
ID: 2040246 • Letter: C
Question
Constants Part A A machine part has the shape of a solid uniform sphere of mass 225 g and diameter 4.50 cm. It is spinning about a frictionless axle through its oenter, but at one point on its equator it is saraping against metal, resulting in a friction force of 0.0200 N at that point. Find its angular acceleration. Let the direction the sphere is spinning be the positive sense of rotation. rad/s2 Submit Request Answer Part B How long will it take to deaease its rotational speed by 19.0 rad/s? Submit Request AnswerExplanation / Answer
given
m = 225 g = 0.225 kg
r = d/2 = 4.5/2 = 2.25 cm = 0.0225 m
F = 0.02 N
A) use, Torque = -I*alfa
F*r = -(2/5)*m*r^2*alfa
F = (-2/5)*m*r*alfa
==> alfa = -5*F/(2*m*r)
= -5*0.02/(2*0.225*0.0225)
= -9.88 rad/s^2
B) we know, alfa = dw/dt
dt = dw/alfa
= -19/(-9.88)
= 1.92 s