Constants Part A A parallel plate capacitor has capacitance = 7.80 pF when there
ID: 1580989 • Letter: C
Question
Constants Part A A parallel plate capacitor has capacitance = 7.80 pF when there is air between the plates. The separation between the plates is 1.70 mm What is the maximum magnitude of charge that can be placed on each plate if the electric field in the region between the plates is not to exceed 3.00x104 V/m? Express your answer with the appropriate units Q- 398 pO Correct Part B A dielectric with K -2.60 is inserted between the plates of the capacitor, completely filling the volume between the plates. Now what is the maximum magnitude of charge on each plate if the electric field between the plates is not to exceed 3.00*104 V/m Express your answer with the appropriate units. e- Submit X Incorrect; Try Again; 2 attempts remainingExplanation / Answer
According to the concept of the electric potential and capacitance
Charge Q=VCo
Given that
Capacitance Co=7.8pF
Electric field E=3*10^4 v/m
Distance d=1.7*10^-3 m
Now we find the maximum magnitude of the charge
Charge Q=(Ed) *Co
=(3*10^4*1.7*10^-3)*7.8*10^-12
=398pC
Now we find the charge after dielectric placed b/w plates
Capacitance C=kCo=2.6*7.8*10^-12=20.3pF
Charge Q=(Ed) C
=(3*10^4*1.7*10^-3)*20.3*10^-12
=1034.3 pF