Constants Part A A very long uniform line of charge has charge per unit length 4
ID: 1872790 • Letter: C
Question
Constants Part A A very long uniform line of charge has charge per unit length 466 C/m and lies along the x-axis. A second long uniform line of charge has charge per unit length-260 C/m and is parallel to the x-axis at y1 = 0.392 m What is the magnitude of the net electric field at point 0.198 m on the y-axis? N/C Submit Request Answer Part B What is the direction of the net electric field at point 0.198 m on the y-axis? O -y-axis +y-axis Submit Request A nswer Part C What is the magnitude of the net electric field at point y0.580 mon the y-axis? N/C Submit Request AnswerExplanation / Answer
(A) field strength due to long line charge
E = 2 k lambda / r
at y2 = 0.198 m
E = (2 x 9 x 10^9 x 4.66 x 10^-6)/0.198 ] + [ (2 x 9 x 10^9 x 2.60 x 10^-6)/(0.392 - 0.198)]
E = 6.65 x 10^5 N/C
(B) + y axis
(C) E = (2 x 9 x 10^9 x 4.66 x 10^-6)/0.580 ] + [ (2 x 9 x 10^9 x 2.60 x 10^-6)/(0.392 - 0.580)]
E = - 1.04 x 10^5 N/C
magnitude = 1.04 x 10^5 n/C
(D) directuion - > to the -y axis.