Constants Part A In a simplified model of the human eye, the aqueous and vitreou
ID: 1573160 • Letter: C
Question
Constants Part A In a simplified model of the human eye, the aqueous and vitreous humors and the lens all have a refractive index of 1.40, and all the refraction occurs at the cornea, whose vertex is 2.60 cm from the retina. The distance from the vertex of the cornea to the retina for a certain person is 2.70 cm, and the radius of curvature of her cornea is 0.700 cm. She decides to get laser surgery to correct her vision Using the simplified model of the eye, calculate the radius of curvature for her cornea that the surgeon should aim for, in order to allow her to view distant objects with a relaxed eye Express your answer to two significant figures using the appropriate units nearsighted 710cm Submit Previous Answers Request Answer XInc orrect; Try Again; 5 attempts remaining Provide Feedback Next >Explanation / Answer
To calcualte the radius of curvature of cornea, Using equation:
na/s + nb/s' = (nb - na)/R
na = refrective index of object side = 1.00
nb = refrective index of image side = 1.40
s = object distance = infinity
s' = image distance = 2.70 cm
Using these values:
1/infinity + 1.4/2.7 = (1.4 - 1)/R
0 + 14/27 = 0.4/R
R = 27*0.4/14
R = 0.77 cm
Let me know if you have any doubt.