Constants Part A Two very long uniform lines of charge are parallel and are sepa
ID: 1874123 • Letter: C
Question
Constants Part A Two very long uniform lines of charge are parallel and are separated by 0.260 m. Each line of charge has charge per unit length 5.00 C/m What magnitude of force does one line of charge exert on a 4.20102 m section of the other line of charge? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. You may want to review (Pages 738-742) For related problem-solving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor Solution of Field of a uniform F- 755 Submit Previous Answers Request Answer X Incorrect: Try Again; 5 attempts remainingExplanation / Answer
E = [1 / 2 pi e0] * [lambda / r]
E = (2 * 9 * 109 * 5 * 10-6) / (0.260) = 3.46 * 105 N/C
q = lambda * d
= 5 * 10-6 * 4.2 * 10-2 = 2.1 * 10-7 C
F = E q
= 3.46 * 105 * 2.1 * 10-7
magnitude of force = 0.0727 N