Constants Part A On flat ground, a 70-kg person requires about 300 W of metaboli
ID: 1874628 • Letter: C
Question
Constants Part A On flat ground, a 70-kg person requires about 300 W of metabolic power to walk at a steady pace of 5.0 km/h (1.4 m/s). Using the same metabolic power output, that person can bicycle over the same ground at 15 km/h. A 70-kg person walks at a steady pace of 5.0 km/h on a treadmil at a 5.0% grade. (That is, the vertical distance covered is 5.0% of the horizontal distance covered.) If we assume the metabolic power required is equal to that required for walking on a flat surface plus the rate of doing work for the vertical climb, how much power is required? O 300 W 315 W 350 W O 370 w Submit Request AnswerExplanation / Answer
(A) along the incline,
tan(theta) = 0.05 => theta = 2.86 deg
f = m g sin(2.86) = 70 x 9.8 x sin(2.86)
f = 34.3 N
and P = f.v = 34.3 x 1.4 = 48 Watt
total power = 300 + 48 = 348 Watt
Ans: 350 Watt