Constants Part A One day, after pulling down your window shade, you notice that
ID: 1879890 • Letter: C
Question
Constants Part A One day, after pulling down your window shade, you notice that sunlight is passing through a pinhole in the shade and making a small patch of light on the far wall. Having recently studied optics in your physics class, you're not too surprised to see that the patch of light seems to be a circular diffraction pattern. It appears that the central maximum is about 2 cm across, and you estimate that the distance from the window shade to the wall is about 5 m Knowing that the average wavelength of sunlight is about 500 nm, estimate the diameter of the pinhole Express your answer to one significant figure and include the appropriate units. d Value Units Submit Previous Answers Reauest Answer X Incorrect; Try Again Return to As signment Provide FeedbackExplanation / Answer
We know diameter of pinhole is given by, D=(2.44**L)/W
where, D= diameter of the apparatus
= wavelength =500*10^-9m
W= Central maximum position=2cm=0.02m
L= length from the screen =5m
On sunstituting the values, we get
D= (2.44*500*10^-9*5)/0.02
Diameter D =0.000305 m =3.1*10^-4 m (Ans)
==========
Good luck!:)