Constants Periodic Table Part A Consider the reaction : X2(g) ? 2 x(g) When a ve
ID: 1044875 • Letter: C
Question
Constants Periodic Table Part A Consider the reaction : X2(g) ? 2 x(g) When a vessel initially containing 786 torr of X2 comes to equilibrium at 298 K, the equilibrium partial pressure of X is 107 torr . The same reaction is repeated with an initial partial pressure of 704 torr of X2 at 739 K; the equilibrium partial pressure of X is 567 torr Find ??? for the reaction. Express your answer with the appropriate units. ???,-20.5 kJ / mol SubmitPrev X Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Previous Answers Request AnswerExplanation / Answer
Part A)
given,
P1 = 107 torr T1 = 298 K
P2 = 567 torr T2 = 739 K
R = gas constant
Using,
ln(P2/P1) = dHo/R[1/T1 - 1/T2]
ln(567/107) = dHo/8.314[1/298 - 1/739]
dHo = 6.923 kJ/mol