Constants PartA In a physics laboratory experiment, a coil with 170 turns enclos
ID: 2040754 • Letter: C
Question
Constants PartA In a physics laboratory experiment, a coil with 170 turns enclosing an area of 12.5 cm2 is rotated during the time interval 5.00x102 s from a position in which its plane is perpendicular to Earth's magnetic field to one in which its plane is parallel to the field. The magnitude of Earth's magnetic field at the lab location is 7.00x10-5 T What is the magnitude of the magnetic flux (? initial ) through the coil before it is rotated? Express your answer numerically, in webers, to at least three significant figures. View Available Hint(s) |?¡nitial 1-1 1 .48 . I 0-5 Submit evious Answer X Incorrect; Try Again; 2 attempts remainingExplanation / Answer
Magnetic flux is given by:
phi = B.A = B*A*cos 0 deg
phi = B*A
B = 7.00*10^-5 T
A = 12.5 cm^2 = 12.5*10^-4 m^2
phi = (7*10^-5 T)*12.5*10^-4 m^2
phi = 8.75*10^-8 Wb (Magnetic flux does not depends on number of turns, while induced EMF depends)
Please Upvote.