Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Constants Part A The rectangular loop of wire shown in the figure (Figure 1) has

ID: 1581355 • Letter: C

Question

Constants Part A The rectangular loop of wire shown in the figure (Figure 1) has a mass of 0.13 g per centimeter of length and is pivoted about side ab on a frictionless axis. The current in the wire is 8.2 A in the direction shown. Find the magnitude of the magnetic field parallel to the y-axis that will cause the loop to swing up until its plane makes an angle of 30.0° with the yz-plane. Part B Figure 1 of 1> Find the direction of the magnetic field parallel to the y-axis that will cause the loop to swing up until its plane makes an angle of 30.0 with the yz-plane. O +3-direction al O -y-direction 6.00 cm 0.0 8.00 cm

Explanation / Answer

a) A = 0.06 * 0.08 = 4.8 * 10-3 m2

Length = 2 (6 + 8) = 28 cm

m = 28 cm * 0.13 g/cm = 3.64 * 10-3 kg

w = m g = 3.64 * 10-3 * 9.8 = 0.0357 N

torque = (0.08 / 2 ) * 0.0357 * sin 30 = 7.14 * 10-4 N.m

N I A B sin theta = 7.14 * 10-4

B = (7.14 * 10-4 ) / (1 * 8.2 * 4.8 * 10-3 * sin(120))

B = 0.0209 T

b) +y direction