Constants Part A Electric eels generate electric pulses along their skin that ca
ID: 1581130 • Letter: C
Question
Constants Part A Electric eels generate electric pulses along their skin that can be used to stun an enemy when they come into contact with it. Tests have shown that these pulses can be up to 511 V and produce currents of 77.0 mA (or even larger). A typical pulse lasts for 12.0 ms What power is delivered to the unfortunate enemy with a single pulse, assuming a steady current? P= Submit Request Answer Part B How much energy is delivered to the unfortunate enemy with a single pulse, assuming a steady current? ? Submit Request AnswerExplanation / Answer
power delivered P = V*I
V = voltage applied = 511 V
I = current produced = 77*10^-3 A
power P = 511*77*10^-3 = 39.35 W
======================
energy delivered E = P*t
t = time for which pulse lasts = 12*10^-3 s
Energy E = 39.35*12*10^-3 = 0.4722 J