Constants PartA A stone is suspended from the free end of a wire that is wrapped
ID: 2035212 • Letter: C
Question
Constants PartA A stone is suspended from the free end of a wire that is wrapped around the outer rim of a pulley similar to what is shown in (Figure 1). The pulley is a uniform disk with mass 10.0 kg and radius 37.0 cm and turns on frictionless bearings. You measure that the stone travels a distance 12.7 m during a time interval of 3.00 s starting from rest. Find the mass of the stone Express your answer with the appropriate units 0?? m=1 Value Units Submit Request Answer Part B Find the tension in the wire. Express your answer with the appropriate units. Figure 1 of 1 7-1 Vality || Units Submit Request AnswerExplanation / Answer
First we can use kinematics to find
the acceleration of the falling stone:
Y = Yo + Vo,y * t + 1/2 * ay * t^2
12.7m = 0+0+ 1/2 * ay * (3s)^2
ay = 2.822m/s^2
Next use the torque on the pulley to
find the tension:
?? = T*R = I*?
T*R = (1/2 MR^2)*(a/R) = T = 1/2 M*a
T = 1/2 * 10kg * 2.822 = 14.11N
Then we can use the forces on the
stone to find its mass:
?F = mg - T = ma
mg - ma = T = m*(g-a) = T
m = T/g-a = 14.11N/9.8 - 2.822 = 2.022kg