If the warm water in this experiment is at 98 degree C. how much heat must be re
ID: 1047598 • Letter: I
Question
If the warm water in this experiment is at 98 degree C. how much heat must be released in order for the temperature of 100 mL of water to decrease to 32 degree C? Is this exothermic or endothermic? The specific heat of water is 4.184 J/g. degree C. If a 5.26-g sample of copper at 258 degree C is placed in 125 mL of water at 21.0 degree C. how hot will the water get? Assume no heat loss to the surroundings. The specific heat of copper is 0.385 J/g degree C. What approach do you suggest using to prevent your water sample from cooling off before you start your measurements? What experimental errors do you expect to encounter when developing an experiment involving hot water?Explanation / Answer
Q1.
Tw = 98°C
Q releas ein order for
Tf = 32°C
V = 100 mL = 100 g approx = m
apply
Q = m*C*(Tf-Tw)
Q = 100 g *4.184 J/gC *(32-98 °C) = -27614.4 J
since heat is realeased, this must be an exothermic process...