If the volume of the cylinder is 4500 mL and the pressure of the N: in it is 3.3
ID: 515238 • Letter: I
Question
If the volume of the cylinder is 4500 mL and the pressure of the N: in it is 3.3 atm. (temperature is 25 degree C) How many moles of nitrogen molecules are in the cylinder?(A: 0.607 mole) Mow many grams of nitrogen arc in the cylinder?(A: 17.0 g) For the following reaction: Zn(s) + 2HCI (aq) ZnCl_2, (aq) + H_2 (g) At 25 degree C and 1 atm. 0.0550 g of Zn reacted with excess amount of HCI. Theoretically, how many moles of H; will be produced? (A: 0.000841 mol) What is the theoretical yield of H; will be produced?(A: 0.00168 g) If 19.60 mL of hydrogen gas is collected during the experiment, how many grams of hydrogen gas is collected? (A: 0.00160 g) Calculate the molar mass of a vapor that has a density of 1.88 g/L at 25.2 degree C and 710. mmHg. (A: 49.3 g/mol) If the volume of a container is 69.4 L. and the container holds a gas at 23.2 degree C. and 7.00 times 10^4 mmHg. The density of the gas is 16.88 g/L. What mass of gas (in kg.) does the container hold? (A: 1.17 kg) What is the molar mass of the gas? (A: 4.46 g/mol) What is the frequency of a light with wavelength = 456 nm. What is it's energy?(A: 4.36 times 10^19J) Draw the Lewis structures of the following compounds and find out number of electron groups, number of lone-pairs, geometry of electron groups and molecular shapes. PCI_3, IF_5, CCI_4, so_3Explanation / Answer
1) a) PV = nRT
P=pressure = 3.3 atm
V= volume= 4500ml = 4.5L
T= Temperature=25oC = 25 + 273 = 298 K
R = Gas constant = 0.082 L.atm.mol-1.K-1
n = PV / RT = (3.3. atm) x (4.5L) / (0.082 L.atm.mol-1.K-1 ) ( 298K) = 0.607 mole
b) molar mass of nitrogen = 28 gm / mole
Thus, mass = (n) x molar mass = 0.607 mole x 28 gm/mole= 16.99 gm or 17 gm