The rale constant for a gas phase bimolecular elementary reaction is given as be
ID: 1073639 • Letter: T
Question
The rale constant for a gas phase bimolecular elementary reaction is given as below. Discuss the rate constant above with collision theory associated with successful collisions. K_r = P sigma (8KT/pi mu)^1/2 N_A e^-A alpha/RT Here P: steric factor, o: collision cross-sectional area, mu: reduced mass of u two-particle system The Arrhenius equation is k_r = Ae^-Ea/RT or lnk_r = InA - E_a/RT. The rate of the second-order decomposition of acetaldehyde (ethanol, CH_3CHO) was measured over the temperature range 700-1000K, and the rate constants are provided below. Determine A and E_a. Provide a molecular interpretation for the observation that the viscosity of a gas increases with temperature whereas the viscosity of a liquid decreases with increasing temperature. What is the rate-determining step? Is the slow step rate-determining step in the following figure? Why or why not?Explanation / Answer
2. Given kr = Ae^(-Ea/RT) and ln kr = ln A – Ea/RT….(1)
The equation is of the form y = mx + c where m = slope = -Ea and c = ln A.
Ea and A can be found from a plot of ln kr vs 1/T. Prepare the table as below:
T (K)
1/T (K-1)
kr (dm3 mol-1 s-1)
ln kr
300
0.00333
7.9*106
15.882
350
0.00286
3.0*107
17.217
400
0.00250
7.9*107
18.185
450
0.00222
1.7*108
18.951
500
0.00200
3.2*108
19.584
Plot a graph of ln kr vs 1/T as shown below:
The graph is plotted above. The slope of the plot is -2769.5. Therefore,
-2769.5 = -Ea
===> Ea = 2769.5
Since Ea must have the unit of J/mol, hence the activation energy for the reaction is Ea = 2769.5 J/mol = 2.7695 kJ/mol 2.77 kJ/mol (ans).
From the plot, c = 25.115; therefore, ln A = 25.115
====> A = e^(25.115) = 8.078*1010
Since A must have the unit of kr (the exponential term is dimensionless), we must have A = 8.078*1010 dm3 mol-1 s-1 (ans).
4. The slow step is the rate-determining step of the reaction. The slow step is the rate-determining step because the entire reaction has to wait for the slow step to get over and hence the rate of the reaction must depend on the rate of the slow step.
T (K)
1/T (K-1)
kr (dm3 mol-1 s-1)
ln kr
300
0.00333
7.9*106
15.882
350
0.00286
3.0*107
17.217
400
0.00250
7.9*107
18.185
450
0.00222
1.7*108
18.951
500
0.00200
3.2*108
19.584