An engineering freshman wants to purchase a laptop computer for use during the 4
ID: 1091681 • Letter: A
Question
An engineering freshman wants to purchase a laptop computer for use during the 4 1/2 years that she plans to study engineering at Texas Tech. After looking around a bit, she finds that a well-equipped laptop with software that can be purchased for $1,800 and that it should have a market value of at least $300 if she wants to sell it when she graduates after 4 1/2 years. Assume that maintenance and supplies will cost $100 each six months. Use an interest rate of 12% with semi-annual compounding, and determine the present cost of owning and operating the computer.
$2,000
$2,300
$2,500
$2,400
A.$2,000
B.$2,300
C.$2,500
D.$2,400
Explanation / Answer
Interest (r) = 12% / 2 = 6%
N = 4.5 years * 2 = 9
NPV = -1,800 - 100 [(1+0.06)^9 - 1] / [0.06 * (1+0.06)^9] + 300 / (1+0.06)^9
NPV = -1,800 - 680.20 + 177.57
NPV = 2,302.63
Closest answer is B.
B. $2,300................(answer)