If you could please help me with a detailed solution that would bewonderful. I l
ID: 1230931 • Letter: I
Question
If you could please help me with a detailed solution that would bewonderful. I left my book at home so I don't have any of theformulas.You are provided with an investment opportunity that provides anannual interest rate over the first 10 years of 7.25%. Afterthat initial period the interest rate is reduced to 5%. Youmake a one time investment of 100,000$. After 20 years youbegin to draw down your investment over a 15 year period (it isstill earning 5%). What is the maximum level withdrawl amountrequired to bring the account balance to zero at the conclusion ofthe 15th year.
Explanation / Answer
first we calculate the accumulated value at the 20th year ofthe initial investment ($100,000),S=100,000*(1.0725)10*(1.05)10=327,994.08 then assumming the level withdrawal is made annually, S=X*a15 where a15 isdenoted as the present value of an annuity for a period of 15years and a15 = (1-(1.05)-15)/0.05 we found S previously, and thus plug in all the values, we will get X =327,994.08/10.38=31,598.66$ hence , the level withdrawal should be $31,598.66annually