In the figure below, the hanging object has a mass of m 1 = 0.375 kg; the slidin
ID: 1259662 • Letter: I
Question
In the figure below, the hanging object has a mass of m1 = 0.375 kg; the sliding block has a mass of m2 = 0.805 kg; and the pulley is a hollow cylinder with a mass of M = 0.350 kg, an inner radius of R1 = 0.020 0 m, and an outer radius of R2 = 0.030 0 m. Assume the mass of the spokes is negligible. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface is ?k = 0.250. The pulley turns without friction on its axle. The light cord does not stretch and does not slip on the pulley. The block has a velocity of vi = 0.820 m/s toward the pulley when it passes a reference point on the table.
(a) Use energy methods to predict its speed after it has moved to a second point, 0.700 m away.
(b) Find the angular speed of the pulley at the same moment.
PLEASE HELP AND I WILL RATE.
In the figure below, the hanging object has a mass of m1 = 0.375 kg; the sliding block has a mass of m2 = 0.805 kg; and the pulley is a hollow cylinder with a mass of M = 0.350 kg, an inner radius of R1 = 0.020 0 m, and an outer radius of R2 = 0.030 0 m. Assume the mass of the spokes is negligible. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface is ?k = 0.250. The pulley turns without friction on its axle. The light cord does not stretch and does not slip on the pulley. The block has a velocity of vi = 0.820 m/s toward the pulley when it passes a reference point on the table. (a) Use energy methods to predict its speed after it has moved to a second point, 0.700 m away. (b) Find the angular speed of the pulley at the same moment. PLEASE HELP AND I WILL RATE.Explanation / Answer
force of kinetic friction against movement of block = (0.250)(0.805)(9.81) = 1.974 N
I of pulley = 1/2M(R1