Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the figure below, the current in the long, straight wire is Ij = 9.00 A and t

ID: 1912514 • Letter: I

Question

In the figure below, the current in the long, straight wire is Ij = 9.00 A and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current I2 = 10.0 A. The dimensions in the figure are c = 0.100 m, a = 0.150 m, and l = 0.720 m. Find the magnitude and direction of the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire, magnitude 1 X What is the direction of the magnetic field that the long straight wire produces in the plane of the loop? What is the direction of the force that this field produces on each side of the rectangular current loop?

Explanation / Answer

F = Fleft - F right F = I L B F = I L u0 I/ 2 pi r F = u0 I1 I2 L /(2*pi) * (1/c - 1/(a+c) = 4*pi*10^(-7)*10*9*0.72*(1/.1 -1/(.1+.15)) =4.89E-4 N