In the figure below, the current in the long, straight wire is I 1 = 5.60 A and
ID: 1375708 • Letter: I
Question
In the figure below, the current in the long, straight wire is
I1 = 5.60 A
and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current
I2 = 10.0 A.
The dimensions in the figure are
c = 0.100 m,
a = 0.150 m,
and
? = 0.460 m.
Find the magnitude and direction of the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire.
magnitude In the figure below, the current in the long, straight wire is I1 = 5.60 A and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current I2 = 10.0 A. The dimensions in the figure are c = 0.100 m, a = 0.150 m, and ? = 0.460 m. Find the magnitude and direction of the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire.Explanation / Answer
The forces on the wires of length a cancels.
Thus, we only take care of the sides of length l.
Note that the force due to a wire is
F = uo I1 I2 L/ (2 pi r)
As r1 = 0.100 m for the nearer wire
and
r2 = 0.250 m for the farther wire,
F = 3.09*10^-5 N or
F = 30.9 uN, to the left [ANSWER]