Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the figure below, the current in the long, straight wire is I 1 = 5.00 A and

ID: 1604830 • Letter: I

Question

In the figure below, the current in the long, straight wire is I1 = 5.00 A and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current I2 = 10.0 A. The dimensions in the figure are c = 0.100 m, a = 0.150 m, and l = 0.450 m. Find the magnitude and direction of the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire.

In the figure below, the current in the long, straight wire is Il 35.00 A and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current 12-10.0 The dimensions in the figure are c 0.100 m,a 0.150 m, and l -0.450 m. Find the magnitude and direction of the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire

Explanation / Answer

here,

I1 = 5 A , I2 = 10 A

c = 0.1 m , a = 0.15 m and l = 0.45 m

the magnitude of net force on the loop , F = (u0 * I1 * I2 /( 2 * pi * c) - u0 * I1 * I2 /( 2 * pi * ( a + c))) * l

F = (1.26 * 10^-6 * 5 * 10 /( 2 * pi ) * ( 1/0.1 - 1/(0.1 + 0.15)) ) * 0.45

F = 2.7 * 10^-5 N

the magnitude of net force on the loop is 2.7 * 10^-5 N

and the direction is towards the wire