In the figure below, the current in the long, straight wire is I 1 = 7.80 A and
ID: 1373002 • Letter: I
Question
In the figure below, the current in the long, straight wire is
I1 = 7.80 A and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current I2 = 10.0 A. The dimensions in the figure are c = 0.100 m, a = 0.150 m, and ? = 0.420 m.
Find the magnitude and direction of the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire.
magnitude in In the figure below, the current in the long, straight wire is I1 = 7.80 A and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current I2 = 10.0 A. The dimensions in the figure are c = 0.100 m, a = 0.150 m, and ? = 0.420 m. Find the magnitude and direction of the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire. magnitude in A Mu N ? direction ?Explanation / Answer
The forces on the 2 horizontal parts of the loop in your diagram would yield zero.
Find the magnetic field at the vertical parts of the loop due to I1.
By Ampere's law, ? B ? dL = (