In the figure below, the current in the long, straight wire is I1 = 4.20 A and t
ID: 1281843 • Letter: I
Question
In the figure below, the current in the long, straight wire is I1 = 4.20 A and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current I2 = 10.0 A. The dimensions in the figure are c = 0.100 m, a = 0.150 m, and scripted l = 0.440 m. Find the magnitude and direction of the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire.
direction
magnitude In the figure below, the current in the long, straight wire is I1 = 4.20 A and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current I2 = 10.0 A. The dimensions in the figure are c = 0.100 m, a = 0.150 m, and scripted l = 0.440 m. Find the magnitude and direction of the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire. 30-p-023.gif magnitude directionExplanation / Answer
Only the parallel portions of the loop will effect the force. The perpendicular portions do not supply a force...
Apply F = uIIL/2pir for both set of parallel wires.
F = (4pi X 10-7)(4.2)(10)(.44)/(2pi)(.1) - (4pi X 10-7)(4.2)(10)(.44)/(2pi)(.25)
F = 2.22 X 10-5 N
The direction of the force, by the right hand rule, is toward the wire.