In the figure below, the current in the long, straight wire is I1 = 4.50 A, and
ID: 2027879 • Letter: I
Question
In the figure below, the current in the long, straight wire is I1 = 4.50 A, and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries 10.3 A. The dimensions shown are c = 0.100 m, a = 0.150 m, and = 0.450 m. Find the magnitude and direction of the net force exerted by the magnetic field due to the straight wire on the loop.
Magnitude = _______ N
Direction = _______
Your help is much appreciated! Thank You!
In the figure below, the current in the long, straight wire is I1 = 4.50 A, and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries 10.3 A. The dimensions shown are c = 0.100 m, a = 0.150 m, and = 0.450 m. Find the magnitude and direction of the net force exerted by the magnetic field due to the straight wire on the loop. Magnitude = _______ N Direction = _______ Your help is much appreciated! Thank You!Explanation / Answer
Start off with figuring out that the only components of force on the loop are the left and right parts since the top and bottom cancel each other out. Next take the equation for the magnetic field generated by a long wire which is: B=(µ0 *I1)/(2pr) where r is the distance from the wire. Next you take that equation and plug it into the equation for magnetic force F=Iloop*lxB which reduces to F=IlooplB and then to F=Iloopl((µ0 *I1)/(2pr)) and sincethe only variable that changes is r you can right it as: F=((Iloopl*µ0 *I1)/(2p))((1/r1)-(1/r2) where r1 is c and r2 is a+c And after plugging everything in you get 9.88*10^-4 N to the Left as your answer.