In the figure below, the current in the long, straight wire is and the wire lies
ID: 2143210 • Letter: I
Question
In the figure below, the current in the long, straight wire is
and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current
The dimensions in the figure are
and
Find the magnitude and direction of the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire.
In the figure below, the current in the long, straight wire is I1 = 6.40 A and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current I2 = 10.0 A. The dimensions in the figure are c = 0.100 m, a = 0.150 m, and l= 0.560 m Find the magnitude and direction of the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire.Explanation / Answer
F=uoI1*I2*L/2pia
force on left hand side is
F_left =uo*I1*I2*L/2pic =(4pi*10^-7)*6.4*10*0.56/(2pi*0.1)
F_left =7.168*10^-5 N
force on right hand side is
F_right =uo*I1*I2*L/2pi(C+a) =(4pi*10^-7)*6.4*10*0.56/(2pi*(0.1+0.15)
F_right =2.867*10^-5 N
total force
F=F_left -F_right =(7.168-2.867)*10^-5
F=4.301*10^-5 N