A 17 cm diameter circular loop of wire is placed in a 0.40 T magnetic field.\' a
ID: 1263113 • Letter: A
Question
A 17 cm diameter circular loop of wire is placed in a 0.40 T magnetic field.'
a. When the plane of the loop is perpendicular to the field lines, what is the magnetic flux through the loop? In Wb
b. The plane of the loop is rotated until it makes a 40
A 17 cm diameter circular loop of wire is placed in a 0.40 T magnetic field. a. When the plane of the loop is perpendicular to the field lines, what is the magnetic flux through the loop? In Wb b. The plane of the loop is rotated until it makes a 40 A degree angle with the field lines. What is the angle ? in Eq. 21-1 for this situation? c. What is the magnetic flux through the loop at this angle? Equation Psi B = B A cos (theta)Explanation / Answer
a)
flux = 0.40*3.14*0.085^2 = 0.009075 Wb = 9.075 *10^-3 Wb
b)
angle = 90-40 = 50 degrees
c)
flux = 0.009075*cos(50 degrees) = 0.00583 Wb = 5.83*10^-3 Wb