Hey, I can not get c for this question. A fountain consists of a large pool of w
ID: 1265425 • Letter: H
Question
Hey, I can not get c for this question.
A fountain consists of a large pool of water and a column of water projected upward by means of a pump. The column has a cross-sectional area of 108 cm2 at its base and reaches a height of 3.20 m. (a) Compute the speed of water as it leaves the pool. 7.92 m/s Compute the flow rate of water as it leaves the pool. .086 m^3/s (b) Find the increase in mechanical energy per unit mass LE/&n;, as water starts from rest in the pool and then is expelled by the pump. 31.36 J/kg (C) Find the power supplied by the pump by computing the increase in mechanical energy per unit time. 983.5 J/sExplanation / Answer
here m
as the velocity of water = 7.92 m/s
here , now , the flow rate = 0.086 m^3/s
mass of water leaving per sec = 0.086 *1000
mass of water leaving per sec = 86 kg/s
Now, Power supplied = 0.5 * m*v^2
Power supplied = 0.5 * 86 * 7.92^2
Power supplied = 2697.3 W
the power supplied by the pump is 2697.3 W