A metal bar of length L = 4.6 m slides along two horizontal metal rails as shown
ID: 1266030 • Letter: A
Question
A metal bar of length L = 4.6 m slides along two horizontal metal rails as shown in the figure below. A magnetic field of magnitude B = 2.4 T is directed vertically.
(a) If the bar is moving at speed v = 0.50 m/s, what is the emf induced across the ends of the bar?
A metal bar of length L = 4.6 m slides along two horizontal metal rails as shown in the figure below. A magnetic field of magnitude B = 2.4 T is directed vertically. (a) If the bar is moving at speed v = 0.50 m/s, what is the emf induced across the ends of the bar?Explanation / Answer
EMF induced=L*(B@V)
@ denotes the cross product
so emf=B*L*V*sin theta
theta=90
so mf=5.52V