A metal bar of length L = 2.9 m slides along two horizontal metal rails as shown
ID: 2136670 • Letter: A
Question
A metal bar of length L = 2.9 m slides along two horizontal metal rails as shown in the figure below. There is a magnetic field of magnitude B = 2.4 T directed vertically.
A metal bar of length L = 2.9 m slides along two horizontal metal rails as shown in the figure below. There is a magnetic field of magnitude B = 2.4 T directed vertically. If the bar is moving at a speed v = 0.44 m/s, what is the emf induced across the ends of the bar? Which end of the bar is at the higher potential? the end coming out of the page the end going into the pageExplanation / Answer
Induced EMF= BLv
B= Magnetic flux density in Tesla= 2.4 T
L=Length of metal rail in meters= 2.9 m
v=velocity in ms^-1=0.44 m/s
EMF = BLv = .44*2.4*2.9 = 3.0624 V
Now the direction of the current flow.
By using Fleming's RIGHT hand rule. Thumb (motion), First finger (Field), Second Finger (Current),
So upper end is at higher potential.