Problem 13.11 The position of a mass oscillating on a spring is given by x =(8.2
ID: 1267610 • Letter: P
Question
Problem 13.11
The position of a mass oscillating on a spring is given by x=(8.2cm)cos[2?t/(0.60s)].
Part A
What is the frequency of this motion?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
When is the mass first at the position x=?8.2cm?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Problem 13.11
The position of a mass oscillating on a spring is given by x=(8.2cm)cos[2?t/(0.60s)].
Part A
What is the frequency of this motion?
Express your answer using two significant figures.
f = HzSubmitMy AnswersGive Up
Part B
When is the mass first at the position x=?8.2cm?
Express your answer using two significant figures.
t = sSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
x = 8.2 cos(2 / 0.6)t
f = 2 / (0.6 * 2pi)
= 0.5306 Hz.
At the required time t:
8.2 = 8.2 cos(2t / 0.6)
cos(2t / 0.6) = 1
2t / 0.6 = pi
t = 0.6 pi / 2
t= 3pi/10 sec
= 1.43 sec.