Part 1) a) How many electrons can be in the n = 4 shell? b) Enter the maximum nu
ID: 1269718 • Letter: P
Question
Part 1)
a) How many electrons can be in the n = 4 shell?
b) Enter the maximum number of electrons for each of the subshells below.
Part 2)
a) What is the minimum value of l for a subshell that has 16 electrons in it?
b) If this subshell is in the n = 5 shell, what is the spectroscopic notation for this atom? (If your answer is 2p1, enter 2 in the first box, p in the second, and 1 in the third.)
(MUST SHOW WORK AND CORRECT ANSWER TO GET CREDIT, THANK YOU)
Explanation / Answer
n=4 has 'l'=0,1,2,3
l=0 means s subshell which has 2 electrons
l=1 means p subshell which has 6 electrons
l=2 means d subshell having 10 electrons
l=3 means f subshell having 14 electrons.
total=32 electrons.
or u can also use a standard formula
no. of electrons in 'n'th principle shell=2n^2