A convex spherical mirror has a radius of curvature of magnitude 38.0 cm. (a) De
ID: 1269782 • Letter: A
Question
A convex spherical mirror has a radius of curvature of magnitude 38.0 cm. (a) Determine the position of the virtual image and the magnification for object distances of 27.0 cm. Indicate the location of the image with the sign of your answer.
(b) Determine the position of the virtual image and the magnification for object distances of 49.0 cm. Indicate the location of the image with the sign of your answer.
(c) Are the images in parts (a) and (b) upright or inverted?
The image in part (a) is
The image in part (b) is
Explanation / Answer
R=38
f=R/2=19
u=-27cm
1/f=1/v+1/u
v=f*u/(u-f)
=11.15cm
m=-v/u=-11.15/(-19)=0.413
upright