A convex spherical mirror has a radius of curvature of magnitude 36.0 cm. (a) De
ID: 1408552 • Letter: A
Question
A convex spherical mirror has a radius of curvature of magnitude 36.0 cm. (a) Determine the position of the virtual image and the magnification for object distances of 31.0 cm. (Indicate the location of the image with the sign of your answer.) (b) Determine the position of the virtual image and the magnification for object distances of 47.0 cm. (Indicate the location of the image with the sign of your answer.) (c) Are the images in parts (a) and (b) upright or inverted? The image in part (a) is. The image in part (b) isExplanation / Answer
R = 36 cm, u = 31 cm
from mirror formula
(2/R) = (1/u)+(1/V)
(2/36) = (1/31)+(1/v)
v = + 42.9 cm
magnification m = -v/u
m = - 42.9/31
m = - 1.384
(b) u = 47 cm
from mirror formula
(2/R) = (1/u)+(1/V)
(2/36) = (1/47)+(1/v)
v = + 29.17 cm
magnification m = -v/u
m = - 29.17/47
m = - 0.621
(c) inverted
inverted