Problem 5.76 Block A in the figure weighs 1.70N and block B weighs 2.60N . The c
ID: 1278903 • Letter: P
Question
Problem 5.76 Block A in the figure weighs 1.70N and block B weighs 2.60N . The coefficient of kinetic friction between all surfaces is 0.500. Part A Find the magnitude of the horizontal force vector Fa necessary to drag block B to the left at a constant speed of 8.00cm/s if A rests on B and moves with it (figure a). Fa= Part B Find the magnitude of the horizontal force vector Fb necessary to drag block B to the left at a constant speed of 8.00cm/s if A is held at rest by a string (figure b). Fb = Part C In part (A), what is the friction force on block A?Explanation / Answer
so for bottom block
F - frictiontop - friction bottom = mA a
for top top block
friction top = mb a
since constant speed a = 0
so friction top = 0
then F = friction bottom = 0.5*(1.7+2.6)= 2.15 N
b)
now top block
friction - T = 0
now friction is kinetic not static
so friction = u N = u mb g
still a = 0
so F = frictiontop + friction bottom = 2.15 + 0.5*1.7= 3 N