Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A) When switch S in the figure below is open, the voltmeter reads 4.27 V. W

ID: 1280454 • Letter: P

Question

Part A)

When switch S in the figure below is open, the voltmeter reads 4.27 V. When the switch is closed, the voltmeter reading drops to 3.76 V, and the ammeter reads 2.46 A. If the two meters are ideal, so they do not affect the circuit, what is the electromotive potential E of the battery?

A) 4.27 V

B) 3.76 V

C) 1.74 V

D) 1.53 V

E) 0.51 V

I know that the answer is A, but I don't understand why the answer is A. Any help would be greatly appreciated, thank you!!

Part B)

In the circuit above, what is the voltage drop across the resistor R when the switch is closed?

A) 4.27 V

B) 3.76 V

C) 1.74 V

D) 1.53 V

E) 0.51 V

Part C

In the circuit above, what is the internal resistance r?

A) 1.25 Ohm

B) 0.51 Ohm

C) 0.207 Ohm

D) Cannot be determined

Part A) When switch S in the figure below is open, the voltmeter reads 4.27 V. When the switch is closed, the voltmeter reading drops to 3.76 V, and the ammeter reads 2.46 A. If the two meters are ideal, so they do not affect the circuit, what is the electromotive potential E of the battery? A) 4.27 V B) 3.76 V C) 1.74 V D) 1.53 V E) 0.51 V I know that the answer is A, but I don't understand why the answer is A. Any help would be greatly appreciated, thank you!! Part B) In the circuit above, what is the voltage drop across the resistor R when the switch is closed? A) 4.27 V B) 3.76 V C) 1.74 V D) 1.53 V E) 0.51 V Part C In the circuit above, what is the internal resistance r? A) 1.25 Ohm B) 0.51 Ohm C) 0.207 Ohm D) Cannot be determined

Explanation / Answer

Part A)Electromotive potential e of battery =4.27 V (when switch is opened then voltameter reads the electromotive potential across battery )

Part B) when switc is open V=4.27 V

when switch is closed V=3.76 V

hence Voltage drop across R, V1=4.27-3.76=0.51 V

E)0.51V is correct answer

Part C)

from ohms law V1=I*R

R=0.51/2.46=0.207 ohms

C)0.207 is correct answer