Part A) The radius of our Sun is The radius of our Sun is 6.96 times 08 m, and i
ID: 2262241 • Letter: P
Question
Part A)
The radius of our Sun is
The radius of our Sun is 6.96 times 08 m, and its total power output is 3.85 times 1026 W. Assuming the Sun's surface emits as a black body, calculate its surface temperature. Using the result of part (a), find ?max for the Sun. Calculate the minimum wavelength x-ray that can be produced when a target is struck by an electron that has been accelerated through each of the following potential differences. 16.0 kV 102 kV Please answer all four questions correctly for the full 750 points.Explanation / Answer
a. power = dH/dt = A e sigma T^4
T^4 = 3.85*10^26/(4pi *6.96^2 *10^16 * 5.67*10^-8)
T^4 =0.1116 *10^16
T = 5780 K
b. Lm T = 2.9 *10^-3
Lmax = 2.9*10^-3/5780
Lmax = 501.7 nm
c. Lmin = 12.27 *10^-10/ sqrt V
Lmin = 12.27*10^-10 /sqrt (16000) = 9.7 pm
d. Limn = 12.27/sqrt (102000)
Lmin = 3.8 pm