Part A) The surface charge density on an infinite charged plane is - 1.60 ×106C/
ID: 2000199 • Letter: P
Question
Part A) The surface charge density on an infinite charged plane is - 1.60 ×106C/m2. A proton is shot straight away from the plane at 1.60 ×106m/s. How far does the proton travel before reaching its turning point?
Part B) The electric field 5.80 cm from a very long charged wire is (2200 N/C , toward the wire). What is the charge (in nC) on a 1.00-cm-long segment of the wire?
Part C) Two 2.0-cm-diameter insulating spheres have a 5.80 cm space between them. One sphere is charged to + 87.0 nC , the other to - 78.0 nC. What is the electric field strength at the midpoint between the two spheres?
Explanation / Answer
part A )
charge density , p = -1.6 *10^-6 C/m^2
electric field , E = p/(2 * epsilon)
E = 1.6 *10^-6/(2 * 8.854 *10^-12)
E = 9.04 *10^4 N/C
let the acceleration is a
e * E = m * a
1.602 *10^-19 * 9.04 *10^4 = 1.67 *10^-27 * a
a = 8.66 *10^12 m/s^2
let the distance is d
d = (u^2)/(2 * a)
d = (1.6 *10^6)^2/(2 * 8.66 *10^12 )
d = 0.148 m
the proton will travel 0.148 m before turning
b)
eletric field = 2 *k * lamda/d
2200 = 2 * 9*10^9 * lamda/.058
lamda = 7.09 *10^-9 C/m
lamda = 7.09 *10^-11 C/cm
the charge on 1 cm sagment is 7.09 *10^-11 C
part C)
distance of midpoint, d = 5.8/2 cm
d = 2.9 cm
electric field = E1 + E2
electric field = 9*10^9 * 10^-9 * (87 + 78)/.029^2
electric field = 1.766 *10^6 N/C
the electric field at the midpoint is 1.766 *10^6 N/C