MasteringPhysics: hw 18 Google Chrome session.masteringphysics.com 41338746 Help
ID: 1281447 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: hw 18 Google Chrome session.masteringphysics.com 41338746 Help Close PHY 161 Cole Fall 14 w 18 Problem 5 previous l 2 of 2 l return to assignment Problem 5.118 Part A A physics major is working to pay his college tuition by What minimum speed must he have at the top of the circle if the tires of the motorcycle are not to lose contact with the sphere? performing in a traveling carnival. He rides a motorcycle inside a hollow transparent plastic sphere. After gaining sufficient speed, he travels in a vertical circle with a radius of 15.0m. The physics major has a mass of 64.0kg and his motorcycle has a mass of 40.0 kg. mm/S Submit My Answers Give Up Incorrect, Try Again, 5 attempts remaining Part B At the bottom of the circle his speed is twice the value calculated in part A. What is the magnitude of the normal force exerted on the motorcycle by the sphere at this point? Subm My Answers Give U Continue Provide Feedback 8:37 PM ENG 10/7/2014Explanation / Answer
at the top N + mg = mv^2/r
min speed when N = 0
v = sqrt( g r) = sqrt(9.81*15)= 12.13 m/s
b)
here N - mg = mv^2/r
N = 104*(9.81 + (2*12.13)^2/15)= 5100 N