MasteringPhysics: Homework 2- Chapter 23 (18 point Google Chi Secure https: sess
ID: 1526440 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: Homework 2- Chapter 23 (18 point Google Chi Secure https: session masteringphysics.com/myct/itemView?assignment Problem 71220933 PH2200 University Physics ll Electricity & Magnetism Problem 23.58 Problem 23.58 Part A A 1.50-mm-diameter glass sphere has a charge of 1.30 What speed does an electron need to orbit the sphere 1.80 mm above the surface? nC. Express your answer with the appropriate units. Value Units Submit My Answers Give UD Ask me anything signed in as Fernando Chambole Hel Resources previous l 14 of 14 I return to assignment rovide Feedback Continue :41 PM 1) ENG 30/2017Explanation / Answer
here,
diameter of the sphere , d = 1.5 mm
radius , r = d/2 = 7.5 * 10^-4 m
charge , q = 1.3 * 10^-9 C
x = 1.8 * 10^-3 m
a)
let the speed of electron be v
for the electron to orbit the sphere
centripital force = electric force
me * v^2 /(r+x) = k * q * e /(r+x)^2
me * v^2 = k * q * e /(r+x)
9.1 * 10^-31 * v^2 = 9 * 10^9 * 1.3 * 10^-9 * 1.6 * 10^-19 /( 7.5 * 10^-4 + 1.8 * 10^-3)
solving for v
v = 2.84 * 10^7 m/s
the speed of electron is 2.84 * 10^7 m/s