MasteringPhysics: HW 11 - Google Chrome https://session.masteringphysics.com/myc
ID: 1464407 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: HW 11 - Google Chrome https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID=56466270 Elementary Classical Physics I/ 1061 Section 5 Fall Signed in as William Huang Hel Close HW11 Exercise 11.17 Resources Y previous | 2 of 14 | next » Exercise 11.17 Part A A wheel is spinning at 41 rpm with its axis vertical. After 15 s, it's spinning at 68 rpm with its axis horizontal. Find (a) the magnitude of its average angular acceleration and (b) the angle the average angular acceleration vector makes with the horizontal Express your answer using two significant figures. rad/s Submit My Answers Give Up Incorrect Try Again, 3 attempts remaining Part B Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give Up Ovi ContinueExplanation / Answer
initial angular speed = w1 = 41 rpm = 41*2*pi/60 = 4.3 rad/s
final angular speed = w2 = 68 rpm = 68*2*pi/60 = 7.12 rad/s
angular acceleration = alfa = (w2-w1)/t = (7.12-4.3)/15 = 0.188 rad/s^2
(b)
average angular accleleration is parallel to horizantal