MasteringPhysics: HW 11 Ch. 33 Google Chrome https:// session.masteringphysics.c
ID: 1381902 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: HW 11 Ch. 33 Google Chrome https:// session.masteringphysics.com 48035239 General Physics B PHY 2049C HW Ch, 33 Problem 33.59 Problem 33.59 Part A A child's toy sits on the bottom of a swimming pool in which At what horizontal distance from the sidewall is the toy located? the water depth is d 2.1 m (Figure 1). To a child standing Express your answer with the appropriate units. at the pool edge and a distance h J 3.5 m above the pool bottom, the toy appears to be a horizontal distance y 4.2 m away from the sidewall 3.62 m toy Submit My Answers Give U incorrect, one attempt remaining, Try Again Figure 1 of 1 yoy Signed in as Albert Kishek l Help l Close Resources previous l 6 of 13 l next Continue Provide Feedback 6:10 PM le 4/19/2015Explanation / Answer
let x is the distance from center of the pool to toy.
let theata_i is the angle of incidence,
sin(theta_i) = x/(sqrt(x^2+d^2)
= x/sqrt(x^2 + 2.1^2)
let theta_r is the angle of refraction.
sin(theta_r) = (y/2)/sqrt((y/2)^2 + (h-d)^2 )
= (4.2/2)/sqrt( (4.2/2)^2 + (3.5-2.1)^2 )
= 0.832
theta_r = sin^-1(0.832)
= 56.3 degrees
now Apply Snelss's law
n1*sin(theta_i) = n2*sin(theta_r)
1.33*x/sqrt(x^2 + 2.1^2) = 1*0.832
1.33*x = 0.832*sqrt(x^2+2.1^2)
1.7689*x^2 = 0.692*(x^2 + 4.41)
x^2*(1.7689 - 0.692) = 4.41
x = 2.02 m
so, Horizontal distance of Toy from side wall = (y/2) + x
= (4.2/2) + 2.02
= 4.12 m <<<<<<<<<<--------------Answer