MasteringPhysics: HW 02 (Ch. 21 and 22) - Microsoft Edge https://session..master
ID: 1868664 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: HW 02 (Ch. 21 and 22) - Microsoft Edge https://session..masteringphysics.com/myct/itemView?a ID=91609628 The ink drops have a mass m = 1.00x10-11 kg each and leave the nozzle and travel horizontally toward the paper at velocity u = 18.0 m/s . The drops pass through a charging unit that gives each drop a positive charge q by causing it to lose some electrons. The drops then pass between parallel deflecting plates of length Do 2.00 c, where there is a uniform vertical electric field with magnitude E-8.30x10 N/C. (Figure 1) Constants In an inkjet printer, letters and images are created by squirting drops of ink horizontally at a sheet of paper from a rapidly moving nozzle. The pattern on the paper is controlled by an electrostatic valve that determines at each nozzle position whether ink is squirted onto the paper or not Part A If a drop is to be deflected a distance d = 0 290 mm by the time it reaches the end of the deflection plate what magnitude of charge q must be given to the drop? Assume that the density of the ink drop is 1000 kg/m,and ignore the effects of gravity Express your answer numerically in coulombs. Figure 1 of 1 View Available Hint(s) 1.13.10 15 Submit Incorrect; Try Again; 18 attempts remaining Provide FeedbackExplanation / Answer
F = qE
ma = qE
a = qE/m
x = 1/2*at2
x = 1/2*(qE/m)*t2
q = (2*x*m) / (E*t2)
Since the plates is 0.02 m long, the time will be:
t = 0.02 m / 18 m/s
t = 0.0011111
Therefore:
q = (2 * d * m) / (E * t2)
q = (2 * 0.00029 * (1*10-11)) / ((8.3x104) * (0.00111112))
q = 5.66x10-14 C