For the wires shown in the Figure below, the wires on the left carry a current o
ID: 1283597 • Letter: F
Question
For the wires shown in the Figure below, the wires on the left carry a current of I1 = I2 = 2.0A (out of the page), the wire on the right carries a current of I3 = 6.0A (into the page), a = 1.73 m and b=1.0 m.
a) Find in Tesla the magnitude of the magnetic fields at point X due to the wire carrying I3.
b) Find the direction (as an angle relative to traditional positive x-direction) of the magnetic fields at point X due to the wire carrying I1.
c) Find the magnitude of the overall magnetic field due to all 3 wires at point X.
For the wires shown in the Figure below, the wires on the left carry a current of I1 = I2 = 2.0A (out of the page), the wire on the right carries a current of I3 = 6.0A (into the page), a = 1.73 m and b=1.0 m. a) Find in Tesla the magnitude of the magnetic fields at point X due to the wire carrying I3. b) Find the direction (as an angle relative to traditional positive x-direction) of the magnetic fields at point X due to the wire carrying I1. c) Find the magnitude of the overall magnetic field due to all 3 wires at point X.Explanation / Answer
due to wireI1 direction is anticlockwise
due to wire 2 and 3 , magnetic field is zero
so total magnitude= u0i/2*3.14b