For the wires shown in the Figure below, the wires on the left carry a current o
ID: 1323638 • Letter: F
Question
For the wires shown in the Figure below, the wires on the left carry a current of I1 = I2 = 1.2A (out of the page), the wire on the right carries a current of I3 = 3.6A (into the page), a = 0.17 m and b= 0.36 m.
a) Find in Tesla the magnitude of the magnetic fields at point X due to the wire carrying I3.
b) Find the direction (as an angle relative to traditional positive x-direction) of the magnetic fields at point X due to the wire carrying I3.
c) Find in Tesla the magnitude of the magnetic fields at point X due to the wire carrying I1.
d) Find the direction (as an angle relative to traditional positive x-direction) of the magnetic fields at point X due to the wire carrying I1.
e) Find in Teslas the magnitude of the overall magnetic field due to all 3 wires at point X
For the wires shown in the Figure below, the wires on the left carry a current of I1 = I2 = 1.2A (out of the page), the wire on the right carries a current of I3 = 3.6A (into the page), a = 0.17 m and b= 0.36 m. a) Find in Tesla the magnitude of the magnetic fields at point X due to the wire carrying I3. b) Find the direction (as an angle relative to traditional positive x-direction) of the magnetic fields at point X due to the wire carrying I3. c) Find in Tesla the magnitude of the magnetic fields at point X due to the wire carrying I1. d) Find the direction (as an angle relative to traditional positive x-direction) of the magnetic fields at point X due to the wire carrying I1. e) Find in Teslas the magnitude of the overall magnetic field due to all 3 wires at point XExplanation / Answer
part a)
B=u0i/2pir
r is teh radial distance
but for point X, it is not valid
so B=0
part b)
since wire carries current out of the page,so direction of magnetic field is counterclockwise
part c)
magnetic field at X is only due to wire 1, its magnirtude is
B=4*3.14*10-7*1.2/(4*3.14*1)=1.2*10-7 T