An obnoxious brat assigns his 0.0231-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt
ID: 1284365 • Letter: A
Question
An obnoxious brat assigns his 0.0231-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt mouse by stuffing him into a spring gun and shooting him up into the air at some angle. The gun's spring has a force constant of 84.7 N/m and is initially compressed 0.137 m. When Mickey reaches maximum height, he has a horizontal velocity with a speed of 2.05 m/s. How high above his initial location in the gun does Mickey soar? (In case you are worried, a miniature parachute opens at this point and Mickey lands safely. The brat is slightly less obnoxious than we thought.) Take g = 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
speed given by spring ,
kx^2/2 = mv^2 /2
84.7x 0.137^2/2 = 0.0231v^2 /2
v = 8.30 m/s
and his horizontal component is 2.05 m/s .
then y - como = sqrt(8.3^3 - 2.05^2 ) =8.04 m/s
in vertical,
using v^2 -u^2 = 2ah
0 - 8.04^2= 2 x -9.8 x h
h =3.30 m