Please help. I do not have much time left and I only have one more try left. An
ID: 1284595 • Letter: P
Question
Please help. I do not have much time left and I only have one more try left.
An electron has an initial speed of 1.50x10^6 m/s. What potential difference (sign and magnitude) is required to bring the electron to rest? 6.41*10^8 V Tries 7/8 What potential difference is required to reduce the kinetic energy of the electron by a factor of 5 compared with the initial value? Tries 0/8 What potential difference is required to reduce the speed of the electron by a factor of 5 compared with the initial speed? Tries 0/8Explanation / Answer
qV =0.5*mv^2
potential V = 0.5*9.1*10^-31*1.5^2x10^12/(1.6x10^-19) = 6.4 Volts
b)
qV = 0.5mv^2/5
V = 1.28 volts
c)
V = 0.256 volt