Please help. Due within an hour. Please show all work and components (a,b,c, and
ID: 1489025 • Letter: P
Question
Please help. Due within an hour. Please show all work and components (a,b,c, and d) A lost astronaut of mass 190 kg drifts through space at a velocity of 6 m/s in the +x direction. He sees a lost satellite of mass 300 kg drifting with a velocity of 2 m/s at an angle of 40 degrees above the -x direction. a) What is the initial x and y components of the satellite's momentum? b) The astronauts grabs hold of the satellite as they drift pass one another (a perfectly inelastic collision). What are the x and y components of the momentum of the combined astronaut-satellite system after the collision? c) What is the magnitude of this momentum? d) The astronaut wishes to stop moving by throwing the satellite. How fast must he throw it to accomplish this?Explanation / Answer
(a.)
X- component of satellite momentum = 300*2*Cos(40) = 459.63 kg*m
Y- component of satellite momentum = 300*2*Sin(40) = 385.67 Kg.m
(b.) The momentum in each direction i.e X and Y will be conserved
X- component of momentum = 459.63 kg*m + 190*6 = 1599.63 kg.m
Y- component of momentum = 385.67 + 0 = 385.67 kg.m
(c.) Magnitude of momentum = [(1599.63)2 + (385.67 )2]1/2 = 1645.47 kg.m
(d.) Initial momentum = final momentum
Since the astronaut will stop so his momentum will be zero finally
X- component = 1599.63 kg.m
Y- component = 385.67 kg.m
Speed of satellite = Total momentum / mass of satellite = 1645.47 / 300 = 5.48 m/s