Block 1, of mass m1 = 8.10kg , moves along a frictionless air track with speed v
ID: 1284967 • Letter: B
Question
Block 1, of mass m1 = 8.10kg , moves along a frictionless air track with speed v1 = 13.0m/s . It collides with block 2, of mass m2 = 55.0kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision. (Figure 1)
Part A: Find the magnitude pi of the total initial momentum of the two-block system.
Part B:
Find vf, the magnitude of the final velocity of the two-block system.
Part C:What is the change ?K=Kfinal?Kinitial in the two-block system's kinetic energy due to the collision?
IMAGE
Block 1, of mass m1 = 8.10kg , moves along a frictionless air track with speed v1 = 13.0m/s . It collides with block 2, of mass m2 = 55.0kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision. (Figure 1) Part A: Find the magnitude pi of the total initial momentum of the two-block system. Part B: Find vf, the magnitude of the final velocity of the two-block system. Part C:What is the change ?K=Kfinal?Kinitial in the two-block system's kinetic energy due to the collision? IMAGEExplanation / Answer
conservation of momentum
a) magnitude of initial momentum = m1v1+m2v2
= 8.1 *13 + 55 * 0
= 105.3 kg m
b)conservation of momentum
m1v1+m2v2 = (m1+m2)vf
vf = final velocity of the system
8.1 *13 + 55 * 0 = (8.1+55)vf
final velocity ,vf = 1.669 m/s
c) initial KE , ki = 1/2 m1v12 + 1/2 m2v22
= 1/2 *8.1 * 132 + 0
= 684.45 J
final KE , kf = 1/2 (m1+m2)*vf2
= 1/2 (8.1+55) *1.662
= 86.94 J
change in KE = kf - ki
=684.45 - 86.94
= 597.51 J