The diagram below shows a person lifting a weight of mass m 2 = 10.0 kg. His tor
ID: 1287311 • Letter: T
Question
The diagram below shows a person lifting a weight of mass m2 = 10.0 kg. His torso makes an angle ? = 41 with respect to the horizontal. The length of the torso is L = 0.61 m. The centre of mass for the upper body of mass m1 = 50.0 kg is located at a distance L/2 from the pelvis. The erector spinae muscles, FM, attach to the back a distanced = 0.37 m from the pelvis, and make an angle of ? = 30 with respect to the horizontal. Find the force that the back muscles exert.
The diagram below shows a person lifting a weight of mass m2 = 10.0 kg. His torso makes an angle ? = 41 with respect to the horizontal. The length of the torso is L = 0.61 m. The centre of mass for the upper body of mass m1 = 50.0 kg is located at a distance L/2 from the pelvis. The erector spinae muscles, FM, attach to the back a distanced = 0.37 m from the pelvis, and make an angle of ? = 30 with respect to the horizontal. Find the force that the back muscles exert.Explanation / Answer
Fm*l*sin(90-30) = W1*(L/2)*cos41
Fm = 542.67 N